Dnešní článek bych ráda věnovala Lokti a podnikavým lidem, díky kterým má mimo jiné Loket co nabídnout.
Loket jsem vždy měla velmi ráda. Je to příjemná zastávka na kole ze Sokolova po cestě na „Svatošky“, člověk si tu dal nějaké to občerstvení s výhledem na krásný hrad a pokochal se místní atmosférou.
Proto mě velmi těší, že v Lokti vzniklo tak pěkné místo, o které se s Vámi chci teď podělit. A nevzniklo jen jedno, ale je jich hned několik. A všechna spojuje to, že vznikla pod rukami rodiny Lojínů.
Pivovar Svatý Florian

Jako první bych ráda zmínila rodinný pivovar Svatý Florian, který je součástí hotelu Císař Ferdinand. Ten se nachází v prostorách původní sladovny, dnešní pivnice. Právo vařit pivo udělil městu Loket již Jan Lucemburský a toto privilegium potvrdil roku 1352 jeho syn, císař Karel IV. Pivo se v Lokti vařilo až do roku 1945. V roce 2006 se do Lokte vrátila tradice vaření piva a v lednu roku 2011 se pivovar dočkal zvětšení ležáckých sklepů a rozšíření sortimentu piv. Nyní zde můžete ochutnat světlou i tmavou jedenáctku, nakouřenou tmavou třináctku, polotmavou rubínovou čtrnáctku a to v příjemných prostorách zdejší restaurace.
Každý čtvrtek od 17.00 hod. se na terase můžete zúčastnit otevírání slovanské podzemní pece. Tu nenajdete nikde jinde na území ČR (nalézá se pod ochrannou známkou). V této peci se nejprve minimálně na tři hodiny rozdělá oheň. Topí se především břízou a bukovým dřevem. Šamotové cihly do sebe natáhnou teplo a selátko je poté naložené a podlité domácím pivem spuštěno na grilu na žhavé uhlí. Celá pec se zakryje a šest až sedm hodin se „griluje“. Výhodou je nejenom lahodná chuť, ale i to, že na rozdíl od klasického grilování je sele hotové najednou a není třeba jej postupně odřezávat.
Za návštěvu rozhodně stojí i pivovarské minimuzeum, které je umístěno v jednom z nejstarších domů na náměstí a je propojeno sklepením s minipivovarem. Vstup sem je zdarma a lze si zde rovněž pivo zakoupit.
Muzeum lázeňských pohárků Dr. Payera

Součástí hotelu Císař Ferdinand je i muzeum lázeňských pohárků Dr. Payera, jedná se o největší světovou sbírkou historických lázeňských pohárků z Karlových Varů. V současné době již přesahuje přes 3100 exemplářů. Základ sbírky položil už v r. 1951 MUDr Jaroslav Dolina (otec sběratelky) a na jejím rozšiřování se v současné době spolupodílí i syn majitelů. Unikátní sbírka, kterou z většiny tvoří porcelánové pohárky s karlovarskými náměty vyrobené do r. 1970, mapuje tento lázeňský fenomén počínaje 80. léty 18. století. Dva nejstarší exempláře pocházejí z r. 1780. Sbírka, která byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov, oficiálně zaevidována dne 27. srpna 2011.
Adresa: T.G. Masaryka 136, 357 33 Loket
Kontakt: (+420) 352 327 100 (restaurace), (+420) 603 148 531 (objednávky)
E-mail: info@hotel-loket.cz
Otevírací doba: Celoročně 11:30 – 22:00 hod., prohlídky dle předchozí domluvy
Fb: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063766774256
Ig: https://www.instagram.com/pivovar_loket/?hl=cs%22
Rodinný lihovar a pěstitelská pálenice

V roce 2020 v Lokti vznikl pod rukama rodiny Lojínů také lihovar, jehož cílem je založit v Lokti tradici pálení kvalitního alkoholu se zaměřením na lokální suroviny. Najdete zde 100 % přírodní destiláty ze směsi rostlin či jejich plodů bez přidaných barviv a aromat jako např. jablkovici, slivovici, pivovici z piva Svatý Florian, hruškovici či vínovici. Dále pak likéry jako peprmintku a griotku, a rovněž mošty.
Lihovar je součástí hotelu U Bílého koně, což je jeden z nejstarších hotelů v Evropě. Byl postaven v polovině XVI. století na hlavním náměstí v Lokti nad Ohří. Zde slavil J.W.Goethe svoje 74 narozeniny s Ulrikou von Lewentzow. Lihoviny lze zakoupit v prostorách hotelu.
Web: https://www.lihovarloket.cz/
Adresa: T.G.Masaryka 109/53, Loket, 357 33
Kontakt: +420 604 101 295
E-mail: objednavky@lihovarloket.cz
Fb: Rodinný lihovar U Bílého koně
Ig: lihovar_loket