Upřímně se Vám přiznám, že s první dcerou jsem nošení v nosítku či v šátku zas tak neřešila. Nebyla zrovna nosící typ, často v nosítku plakala a já neměla čas ani myšlenky na to, abych si sedla k tomu, jak že se nosí „správně“. Nyní jsem si však říkala, že bych to ráda změnila, že si o nošení nastuduji více informací a zkusím ho více. Přeci jen člověk pak s prvním dítětem může jít více „do terénu“.
Pořídila jsem si nosítko i šátek a již teď před porodem zkoumám, jak si správně miminko navázat, aby ho pozdější nešetrná manipulace od nosítka neodradila. Proč jsem si pořídila obojí? Protože nevím, co miminko bude preferovat, co nám oběma lépe sedne. Nosítko jsem navíc měla už od první dcerky a šátek jsem koupila od švagrové, takže to hrálo samozřejmě rovněž velkou roli.
Jakou a proč by mělo mít miminko při nošení v nosítku či v šátku polohu..?
Ať už budete kupovat jakékoliv nosítko či šátek, výrobci k němu mívají instruktážní videa či návod. Mrkněte na to, zkuste si to nastavit dle jejich doporučení a pak se zaměřte na následující:
- Je páteř miminka spíše do písmene „C“, má ji tedy zakulacenou?
- Vytvářejí nohy i pánev dohromady písmeno „M“? To znamená: jsou kyčle i kolena pokrčená? To je velmi důležitá otázka, jelikož v této poloze je hlavice kosti kyčelní uložená v centru kyčelní jamky.
- Zasahuje okraj nosítka či šátku do obou podkoleních jamek? Pokud ne, může docházet k horšímu prokrvení nohou, jejich otokům nohou a útlaku nervů.
- Jak vysoko dítěti zasahuje zádová opěrka? Pokud dítě ještě samo nesedí, látka by měla být přes celou výšku zad a ruce má mít schoulené uvnitř u těla.
Co dělat při spánku miminka?
- Nezapomeňte zafixovat hlavičku roztažením šátku nebo kapucí na nosítku, ať není hlava dítěte v záklonu
- Vždy si zkontrolujte, že má miminko volné dýchací cesty
Co se může stát při nošení v nosítku či v šátku, když:
- Máte povolený bederní pás – je tedy spíše na bocích a ani kousek není zakrytý miminkem, miminko má tedy příliš úzký sed
- miminko tak nemá podsazenou pánev a visí za třísla. Tím pádem může docházet k útlaku cév a nervů, mimo jiné je i kyčelní hlavice ve špatné poloze…
- Máte bederní pás moc vysoko – je tedy úplně celý zakrytý dítětem, miminko má až příliš široký sed
- dítě visí za kolínka. Tím pádem opět může dojít k útlaku nervově-cévních struktur.
- Máte nestejně nastavené popruhy na obou ramenech
- Miminko je v nosítku nakřivo. Tím pádem přetěžuje určité svalové skupiny.
- Bude mít dítě nevhodnou polohu při nošení? Můžeme u něj častěji vidět:
- nevhodný záklon a nestabilitu na bříšku v podobě „letadélka“
- nefyziologický pohybový vzor jako je upřednostňování určité strany, koukání spíše jedním směrem apod.
K čemu vede nošení dítěte čelem vpřed?
- K nesprávné poloze kyčelní hlavice v kyčelní jamce
- K nestabilitě dítěte v nosítku
- Dítě visí za oblast třísel či polovinu stehen, vede tedy k útlaku zde probíhajích nervů a cév
- Pro nemožnost se schoulit do klubíčka vede k nepřiměřené zátěži pro celý pohybový aparát.

Kompenzace volného pohybu
Pokud dítě nosítkujete/šátkujete, nezapomeňte na kompenzaci volného pohybu. Tím myslím, že miminko nestráví většinu dne v nosítku/šátku, ale naopak na zádech či pod dozorem rodičů na bříšku.
V mé vlastní rodině došlo k tomu, že pro nadměrné nošení dítěte došlo k opožděnému plazení a lezení, asymetrii napětí šíjových svalů a celkové asymetrii obličejových svalů. To se pak muselo dohánět rehabilitačním a logopedickým cvičením a to je, myslím, škoda…
Myslete i na sebe
Dbejte rovněž na svůj pocit pohodlí. Pokud Vás z nošení bolí záda, zapojte kompenzační cvičení a protahování. Při nošení je důležité mít zpevněný střed těla a ne vše „tahat“ zádovými svaly.
Jak obléci dítě do nosítka/šátku?
- V létě
- Dítěti zakryjte hlavu kloboučkem se zadní prodlouženou částí, ať dítěti nesvítí na krk a dejte mu bodyčko s lehkými tepláčky a ponožkami – já osobně volím dcerce bariérovou ochranu před sluníčkem, než abych ji neustále mazala, ale volba je samozřejmě na Vás 🙂
- V zimě
- Na hlavu dejte miminku čepičku, která zakrývá řádně ouška nebo kuklu, která ochrání i krk a na tělo mu oblékněte bodyčko a mikinu, na nohy poté tepláčky a ponožky a na ně zateplené a nepromokavé capáčky
- Na hlavu dejte miminku čepičku, která zakrývá řádně ouška nebo kuklu, která ochrání i krk a na tělo mu oblékněte bodyčko a mikinu, na nohy poté tepláčky a ponožky a na ně zateplené a nepromokavé capáčky
Co dítěti neoblékat a proč?
- Dupačky a overal se všitými ponožkami, jelikož při usazení dítěte dojde ke zmuchlání látky v oblasti třísel a tedy jejímu zkrácení, to vede k vytažené nožek a prstíku vzhůru
A pokud mohu doporučit, sobě pořiďte na podzim, zimu nosící bundu. Vyrábí se i takové, kde Vám nefouká na krk, myslete na sebe při výběru. 🙂
A jak oblékat miminko do kočárku? O tom zde najdete zase jiný článek..