Články, Odborné články

Jak vybrat dětské boty?

Dětské boty – konvenční, kompromisní nebo barefoot…? Jak vybrat dětské boty, co je nadměrek a kdy koupit nové boty a kolik jich mít doma? To jsou otázky, které řeší naprosto všichni rodiče. Řešila jsem je i já, a tak jsem Vám sepsala pár vět k celé té problematice.

Konvenční X kompromisní X barefoot boty – jaké jsou jejich charakteristiky?

Konvenční boty

Podrážku mívají většinou tlustou a neforemnou. Ta tím pádem tlumí nárazy a připravuje nohu o stimulaci terénem. V přední části bývají boty často úzké a noze včetně prstů nedopřávají prostor a volnost, aby se mohly pohybovat tak, jak by měly.

Kompromisní boty

Kompromisní boty jsou takové boty, které nesplňují úplně všechny znaky barefoot. Mohou mít například zpevněný opatek nebo tlustší a tedy i méně flexibilní podrážku. Jediné co se nemění, je prostor pro prsty, který je i u těchto bot dostatečně široký.

Barefoot boty

Anglický výraz „barefoot“ znamená v překladu „bosý“ nebo „naboso„. Barefoot obuv je tedy taková, která simuluje chůzi naboso. Toho docílí tím, že tloušťka podrážky dosahuje maximálně 5 mm. Podrážka je rovněž flexibilní všemi směry, nemá podpatek a výška podrážky pod prsty a patou je stejná, to znamená, že má tzv. nulový drop. Bota rovněž nemá žádný pevný opatek. A chybí zde zcela podpora nožní klenby, což vede k tomu, že ke tlumení nárazů při chůzi používáme aktivně své svaly a šlachy.

 Tvar podešve barefoot obuvi kopíruje přirozený tvar chodidla. V oblasti prstů je barefoot bota dostatečně široká, aby měly prsty volnost a nebyly deformovány.

Bota bývá rovněž velmi lehká.

Jak vybrat dětské boty?

Jaké dětské boty kupuji Anežce já?

Na léto ji kupuji barefoot boty, do přírody včetně chození do řeky máme v batohu vždy přibalené skinners a na zimu jsem zvolila kompromisní boty, protože trávíme dost času ve městě. Holinky máme konvenční. Jinak chodí co nejvíce naboso a to jak v přírodě, tak na hřištích. O důležitosti chození naboso rovněž pojednává NTC metoda.

Co je správně záleží na Vašem pocitu a vývoji nožky Vašeho dítěte.

Kdy se poradit s výběrem bot s odborníkem a nevolit jen podle svého uvážení či rad na internetu?

Pokud má dítě vrozené deformity nohy, sníženou svalovou sílu, neurologické problémy či se nevyvíjí tak, jak by mělo. Nebo pokud máte nějaké pochybnosti…

Obraťte se na svého pediatra, ten Vám může doporučit domácí cvičení nebo vyšetření fyzioterapeutem/ortopedem. Ti již často vlastní tzv. podoskopy. Toto vyšetření umožňuje získání digitálního obrazu chodidla, který zaznamená otisky nohou. Rozdílné tlaky se zobrazí v podobě barevného snímku. Díky tomu lze určit ortopedické vady nohou, změřit rozdíly mezi pravou a levou nohou a stupně plochonoží. Sleduje a měří postavení kotníků – jejich valgozity a varozity (při valgozitě padají kotníky dovnitř, při varozitě ven), zjišťuje rozložení váhy a místa průmětu těžiště.

A jak toto vyšetření probíhá? Podoskop vypadá jako dvoupatrová skleněná váha a dítě na ní musí vydržet pár minut stát. Nic bolestivého. Daný lékař/fyzioterapeut vždy nožku rovněž prohlédne ze všech stran, zacvičí s prsty a kotníky a koukne, jak dítě chodí.

Nyní k samotnému výběru boty…

Jak vybrat dětské boty?

Dětskou botu je třeba vybírat individuálně podle délky, šířky, výšky nártu a paty nohy.
Každá noha potřebuje jiný typ boty.

 První bota

Co dávat dětem doma a jako první „botu“?

Myslím, že nejlepší je nechat děti co nejvíce přirozeně tedy naboso. V zimě pak můžete zvolit protiskluzové ponožky či ohebné kožené capáčky. Capáčky jsou vhodné i venku pro děti, které teprve lezou či se staví. S sebou je můžete vzít rovněž do herničky, na kroužek, do kavárny či na návštěvu. Neomezují nohy ve vývoji, přizpůsobí se jí, jsou lehké a měkké.  

Jak vybrat dětské boty?

Proč nevolit tvrdé konvenční boty a to jak do kočárku, tak na první krůčky?

Noha je v těchto botech utlačená, v nepřirozené poloze, a také neposkytuje dostatečný tepelný komfort. Tvrdé boty mohou bránit v přirozeném sedu, lezení, postavování se přes rytíře = tedy správném nákroku na stoj a chůzi.

Jakou zvolit první botu a kdy ji obout?

První boty by měly být lehké, měkké, ohebné, bez podpatku, z prodyšného a nezávadného materiálu. Měly by být dostatečně prostorné pro prsty a pro přední část nohy. První boty slouží spíše jako ochrana nohy před zimou či terénem a díky správné volbě se může noha správně vyvíjet, a dostatečně pracovat.

S první botou je dobré vyčkat alespoň 2 měsíce od prvních samostatných kroků v prostoru.

Měření nohy

Protože dítě v botě stojí, je důležité nohu také vestoje měřit. Sama vím, že to není žádný lehký úkol, věřte mi. A tak je lepší, když je těch dospělých u měření o něco více, aby někdo rozptyloval a druhý měřil. Každému měření by mělo samozřejmě předcházet vysvětlení, proč boty měříte a že je to důležitá věc, ke které potřebujete spolupráci.

Zkuste to formou hry a nožičku obkreslete. Změřte vzdálenost od středu hrany paty ke špičce nejdelšího prstu (nejčastěji palce). Když už máte nohu naměřenou, musíte k dané hodnotě přičíst tzv. nadměrek, viz níže.

A nebo si kupte v obchodu měřidlo. Pokud si koupíte tzv. plus 12, dáte palec do červené špičky, patu úplně dozadu a výsledná hodnota je délka nohy Vašeho dítěte s již započítaným nadměrkem. Pokud chcete pouze velikost nohy Vašeho dítěte, od naměřené délky odečtete 1,2 cm. Tuto možnost praktikujeme my.

Měřit nohu byste měli i na šířku a to v nejširší části nohy – nejčastěji v oblasti pod prstíky.

Kromě délky a šířky nohy, je vhodné se také zaměřit na to, zda má Vaše dítě nárt vysoký, plochý či něco mezitím.

Nezapomeňte, že každá značka bot má k dané velikosti přiřazený jiný rozměr, takže se vždy koukněte do příslušných tabulek.

Nadměrek boty

Nadměrek je místo v botě před prsty a okolo dětského přednoží, které slouží pro volný pohyb prstů a růst nohy. Noha musí pracovat a mít možnost se ohýbat.

Nadměrek do délky – celoroční a zimní boty

U začínajících chodců se doporučuje nadměrek do délky menší cca 0.6-0.8 cm, u větších dětí poté cca 1.0-1.2 cm.

Nadměrek do délky – sandále

Co se týče sandálů, volí se menší nadměrek. Do otevřených maximálně 0.5 cm. Do uzavřených maximálně 1 cm.

Pokud je nadměrek malý či žádný

Noha dítěte je utlačovaná a není zde žádný prostor pro její pohyb, správné pracování nohy a pro její růst.

Může vést ke skrčeným prstům, které se se neopírají o podložku a tím dochází přetížení zbytku chodidla. S tím souvisí nesprávný došlap a zhoršení celkové stability těla.
Může rovněž vést ke změně pohybového stereotypu.
Málo prostoru pro prsty je také riziko pro vznik otlaků a defektů nehtů. Noha v malé botě je pro nedostatek prostoru rovněž málo prokrvená, a tak bývá studená.

Pokud je nadměrek do délky moc velký

Dítě má narušenou celkovou stabilitu, může často zakopávat a mění se mu stereotyp chůze. Zároveň může způsobit zhoršené postavení kotníků, protože nepadnoucí materiál kolem něj ho nutí do nepřirozených pozic.

Nadměrek do šířky všech bot

Ten stačí 1-3mm na každé straně. Důležité je, aby bota dobře seděla v patě.

Pokud je bota příliš úzká

Tak se opět můžeme u dítěte setkat se skrčenými prsty. Rovněž dochází ke stažení prstů a záprstní části, co zhoršuje funkci příčné i podélné klenby chodidla. Tím je narušeno odpružení kroku a chůzový stereotyp.

Místo kolem paty

Bota by měla obepínat patu a kotník ve všech směrech.

Pokud je bota kolem paty příliš široká

Noha v botě se nadmíru pohybuje a patní kost má tendenci přepadávat dovnitř nebo ven. Což má opět vliv na chůzový stereotyp, kdy se chodidlo neopře kvalitně o podložku. V oblasti paty může rovněž docházet k vytváření otlaků.

Přeměřování nohy

Nohy je dobré přeměřit cca 1x za 2 měsíce. Jakmile nadměrek klesne pod 3-4 mm, kupte boty nové.

Přeměřování nohy

Mohou se dětské boty dědit?

Boty se mohou dědit, pokud sedí na tvar a typ nohy, které dítě má. U bot rovněž nesmí být opotřebovaná podrážka, aby se chodidlo nepřizpůsobovalo sešlapu, a tím nedocházelo ke změně jeho postavení, které se řetězí vždy směrem nahoru, tedy do celé dolní končetiny, pánve a páteře.

A kde vybrat dětské boty?

Pokud rádi nakupujete na internetu, s výběrem Vám rádi poradí na těchto webových stránkách. https://www.mylerie.cz/ Pouze stačí podle návodu změřit nohu, poslat její délku a šířku + fotku bosé nohy ve stoji.

Pokud jste z Karlových Varů, naleznete zde obchod Bosý chodec, Adresa: Majakovského 508/12, 360 01 Karlovy Vary, vchod je ze Sokolovské ulice, web: https://www.bosychodec.cz/ , IG: https://www.instagram.com/bosy_chodec/

Vy, kteří jste součástí Členské sekce, máte 5% slevu při nákupu v prodejně či přes eshop.


A jen tak mimochodem… Všichni to doma máme stejně. Ačkoliv koupíte boty podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, děti budou stejně nejvíce milovat holiny, crocsy, boty všech dětí kolem trampolíny, v botníku dětského koutku, anebo ty, které máte jen jako rezervní, kdyby měly ty svoje mokré. 🙂

Jestliže Vás článek zaujal, koukněte na další a nepřehlédněte ani mé e-booky a možnost stát se součástí Členské sekce.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *