Nejdříve věnuji pár slov stravování kojící maminky, poté se budeme věnovat Vašemu drobečkovi a to kojení, umělému mléku, probereme příkrmy, pití i další výživu.
Strava kojící maminky
- pijte až 3 litry tekutin denně
- s džusy zacházejte opatrně, ať se Vám miminko neosype
- co se týče stravy, musíte vyzkoušet, co miminku sedne a co ne, při plynatosti byste se měla vyhnout luštěninám, zelí, kapustě, brokolici, pórku, ředkvičkám, cibuli, česneku, květáku, zkuste na nějaký čas vynechat i vejce, mléko, jednoduše vyzkoušejte, co dělá miminku hůře a co lépe
- obsah jódu v mateřském mléce je nízký, u kojících matek je proto doporučeno užívání jódu 200 μg denně, pokud nekonzumují alespoň 2 porce mořských ryb týdně, všechny kojenecké formule obohacují výrobci o jód
- pokud jí maminka mléčné výrobky a pije mléko, zajišťuje mateřské mléko optimální příjem vápníku v prvních šesti měsících života miminka, doporučená dávka vápníku u starších kojenců a batolat je alespoň 500 mg/den (jen pro orientaci – to odpovídá asi 400 až 600 ml konzumovaného mléka dle obsahu vápníku v kojenecké formuli nebo 280 g bílého jogurtu)

Kojte, kojte a kojte, jak to jen jde, je to pro Vaše miminko to nejlepší. Aktuálně se doporučuje kojení do 2,5 let dítěte.
Když kojení nestačí…
Maminka je nucena sáhnout ke kojeneckým formulím neboli náhradní kojenecké výživě.
- První čtyři měsíce jsou obdobím výhradně mléčné výživy a pokud dítě není kojeno nebo je kojeno a dokrmováno formulí, dostává tzv „počáteční formuli„.
- Ve druhém období u částečně kojeného dítěte obvykle od 4 měsíců do 6 měsíců zavádíme příkrmy a dítě přechází na „pokračující formuli“. Změna z počáteční formule není nutná v případě, že dítě prospívá a nemá hlad.
- Ve třetím období od 6.měsíce do ukončeného 12. měsíce, pokud není dítě kojeno nebo je kojeno a dokrmováno formulí, dostává pokračující formuli.
- Pokračující formule je určena pro děti až do ukončeného 36. měsíce života.
- Kojeneckou výživu vždy připravujte čerstvou, neohřívejte zbytek nedojedené porce.
- Při přípravě se řiďte pokyny na krabičce, mléko neřeďte (aby mělo dítě více tekutin atd…) ani miminku nepřilepšujte tím, že do mléka přidáte máslo či kakao – ano i to jsem v ordinaci slyšela).
- Pokud má miminko sklon ke kolikám (bolestem bříška), nechte mléko chvilku odstát, vyprchají bublinky, které vznikly při přípravě, můžete zakoupit i aktikolikovou lahev.
- Optimální teplota je 37°C – kápněte si trochu na předloktí, to Vám napoví – mléko má být příjemně teplé.
- Láhve pravidelně vyvařujte.
Určitě se za to, že nemáte dostatek mléka, nebičujte. Viděla jsem maminky, které kvůli tomu proplakaly noci. Není to nutné. Nejdůležitější je, abyste byla v pohodě. Miminko Vás bude milovat i tak, jste přece jeho MÁMA.

Co má mimčo pít?
- Kojené děti nepotřebují popíjet vodu ani čaj.
- Kolem 6. měsíce ale začněte s kojeneckou vodou/dětským čajem po lžičkách či ve flaštičce. Kolem 8. měsíce by mělo mimčo vypít cca 200 ml jiných tekutin než mléka. Brzy zařaďte i pití z hrníčku či běžné lahve. Pár vylití Vám za to stojí, některé děti to neumí ani ve 2 letech.
Poznámka pod čarou:
„Mami, vodu!“, podává mi Anežka flaštičku. „Mami, dobrý?“, ptá se. „Dobrý„, odpovídám. Pijeme vodu a chutná nám. Pijeme ji totiž obě dvě.
Příkrmy
Příkrmy jsou takové věčné téma. Nikdo na to nemá patent a na internetu o tom koluje mnoho článků. Mám pro Vás ulehčující zprávu. Ať se rozhodnete jakkoliv, dítě si to stejně udělá po svém 🙂 A tak si s tím nelámejte zbytečně hlavu, prostě to zkoušejte, ono to nějak dopadne.
Kdy začít s příkrmy?
Můžete začít mezi 4. – 6. měsícem kdykoliv, záleží, jak se Vám chce a jak moc Vám miminko kouká do talíře. Příkrmy dávejte vždy před kojením. Nejprve Vám sní 1 lžičku, pak dvě… Postupně to nahradí celý oběd. Pokud máte starost, že dítě příkrmy odmítá, zkuste s kojením po jídle vyčkat, miminko dobře ví, co je dobré, a že když si počká, to mlíčko přijde vzápětí, zkuste vydržet…

Jak příkrmy připravovat?
Pro uchování vitamínů, je ideální jídlo připravit na páře. K tomu potřebujete veliký hrnec, kam dáte trochu vody, na to položíte starý dobrý pařáček po Vaší babičce a zeleninu/ovoce či maso na to položíte nakrájené na drobné kousky. Až to změkne, tak to rozmačkejte vidličkou a servírujte mimču na lžičce. Kousek také nechte trochu větší. Ten dejte miminku do ruky, může to zkoumat, olizovat, patlat a Vy ho mezitím zkuste trochu nakrmit lžičkou. Samozřejmě dávejte pozor na bezpečnost, aby dítě větší kousek nevdechlo
Všude budete mít nepořádek, naprosto všude – na židličce, pod židličkou, dítě bude špinavé. A to několikrát denně. Drásá to nervy. Aspoň mě to dovádělo k šílenství, ale stejně Vám nezbyde nic jiného, než to přijmout.
Jak dítě krmit?
- v polosedě a lžičkou
- až začne sedět, tak v židličce u stolu, s předáním lžičky do jeho ruky neváhejte
- nebojte se ani včasného přechodu na vidličku

Co se zbytkem, co mimčo nesní?
Trochu nechte na druhý, ev. třetí den. Zbytek dejte do formiček na led a zamrazte. Až se Vám nebude chtít „vařit“, jednu kostičku vyloupnete (klidně i různé zeleniny nakombinujte) a opět rozehřejete v mističce v pařáčku. Rozmražené maso moc dobré není, to dělejte čerstvé. Vývar si ale klidně zamrazte.
Jakými příkrmy začít?
- Nejdřív byste měli vyzkoušet zeleninu, když zkusíte mrkev, je to aspoň trochu sladké. Do zeleninového příkrmu vždy kápněte kapku olivového oleje, lépe se vstřebají vitamíny a bude to aspoň trochu lépe chutnat.
- K zeleninovému obědu nezapomeňte za čas (cca 14 dnů) přidat libové maso (libové hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, libové vepřové, jehněčí). To můžete zředit vývarem, až vytvoříte maso-zeleninovou polévku. Maso můžete udělat taktéž v páře, uvařit či upéct.
- Maso následně 1x týdně nahraďte vaječným žloutkem.
- K dopolední svačině zařaďte ovoce. Nové druhy přidávejte po cca 1 týdnu, aby se poznala případná alergie.
- Nezapomeňte i na lepek – ve formě těstovin nakrájených do příkrmu nebo příkrm zaprašte trochou mouky.
- V 8. měsíci zařaďte bílý jogurt k odpolední svačině, nikdy nízkotučný či s vysokým obsahem bílkovin (kojenec má nezralé ledviny), takže počkejte do 12 měsíců i s tvarohem.
- Do jogurtu nezapomeňte přimíchávat namleté oříšky, je to alergen, na který si dítě musí zvyknout.
- Jako přílohu nezapomeňte připojit brambory, těstoviny, rýži, kuskus, jáhly či pohanku.
- Zařaďte do jídelníčku obilné kaše, jsou ideální formou obilnin vhodnou volbou nejen na večer ale také pro start do nového dne. Když je dítě schopné přijímat pevnou stravu, můžete zařadit také dětské snídaňové cereálie. Vybírejte ale ty s věkovým určením, s nízkým obsahem sodíku i přidaného cukru, bohaté na železo, případně vitamín D.
Na co si dejte pozor
- Příkrmy do 1 roku dítěte vůbec nesolte (takže mu nedávejte ani uzeniny) ani neslaďte! A taky nekořeňte. Bylinky klidně postupně vyzkoušejte.
- Neupravené kravské mléko by mělo být dítěti podáváno nejdříve po ukončeném 12. měsíci věku.
- Pokud se bojíte kousků, aby se Vám mimčo nezadusilo, zkuste dudlík se síťkou, tak si dítě nastimuluje horní patro a Vy se nemusíte bát. Do síťky klidně umístěte i kůrku chleba.
- Vyvarujte se používat sladkosti jako odměny nebo k utišení bolístky. Založíte tak návyk, který Vás i dítě může později velmi trápit.
- Pokud dáváte borůvky či hroznové víno aj. „kuličky“, pulte je, ať Vám to nevdechne.
- Dávejte pozor, když jí dítě syrovou mrkev, první dva roky ji dítěti strouhejte a i pak je vhodné, aby s ní dítě v klidu sedělo u stolu, je to jedna z nejčastějších potravin, které dítě vdechne.
Jste vegetariánka/veganka?
Pokud jste vegetariánka/veganka či vynecháváte ze svého jídelníčku jakýkoliv jiný druh základních potravin, upozorněte na to svého pediatra! U Vašeho dítěte hrozí riziko nedostatku železa, zinku, vápníku a vitaminů: riboflavinu, B12, D a neadekvátní objem energie. Dítě může nejen neprospívat, ale může dokonce dojít k poruše vývoje nervové soustavy. Věřím, že se setkáte s respektem a pomocnou rukou.

Pokud si nejste jisté, že to děláte „správně“. Udělejte si dotazník zde: https://www.1000dni.cz/nutricheq/
Najdete zde také odpovědi na časté otázky.
Výživa batolat
- V této době se formuje vztah dítěte k výživě a stravovacím návykům.
- Dítě nelze k jídlu nutit, laskavě a nenásilně a opakovaně nabízejte dítku odmítané potraviny, třeba změní názor.
- Strava by měla být různorodá.
- Do tří let nedávejte dítěti celé oříšky, tvrdé bonbony ani Lentilky či Tic tac aj. tvrdé kulaté pochutiny… Hrozí jejich vdechnutí. Nebyla jsem v praxi nikterak hodně dlouho a přesto jsem viděla děti, které něco vdechly a bylo jich nemálo! (Když má kamarádka dala dětem za jízdy v autě celé oříšky, ať si zobou, málem mě trefil šlak.:)
- Strava má být podávána nejméně v 5 porcích denně pro malou kapacitu žaludku.
- Obvyklá doporučovaná energetická hodnota stravy je 100 kcal/kg/den (ale kdo to bude počítat, že jo…)
- Po 1. roce je doporučováno pít 300 – 330 ml denně mléka nebo jeho ekvivalentů, po 2. roce alespoň 125 ml, do 2 let podáváme mléko vždy plnotučné a pasterizované, lze podávat speciální sušená mléka pro batolata, která jsou obohacena o vitamíny, stopové prvky, mastné kyseliny a další látky.
- Mléčné porce by měly být asi tak 3 za den.
- Pokud už kupujete dětem lízátka (čehož vážně nejsem zastánce kvůli zubům a cukru), ať s nimi sedí v klidu na lavičce. Viděla jsem dítě, které si tyčkou od lízátka při skákání na balonu vypíchlo z lůžka krční mandli.
- Na talíř dejte dítěti vždy více, než víte, že sní. Až je plné, řekne, že už nechce, otře si pusu a jde si hrát. Netrvejte na tom, aby vše dojedlo. Proč? Zakládáte tím akorát dítěti na obezitu. Já sobě vždy nandám rovnou méně, protože vím, že mi ještě něco zbyde.
Jak to dělám se zeleninou já?
- Ke každému obědu i večeři nakrájím zeleninu nebo udělám salát, pokud již není moc zeleniny součástí jídla. A pokaždé se ptám: „Chceš to dát na talíř nebo si vezmeš sama z misky?“
- A když vidím, že si nedává, napíchnu to na vidličku a Anež někdy pusu otevře a jinde ne, prostě to aktivně zkouším.
- To samé s ovocem ke každé snídani a svačině.
A jak je to s tekutinami?
- denní objem tekutin by měl být v 2. roce 80–120 ml/kg/den, ve 3. roce 80–100 ml/kg/den
- pokud dítě nechce moc pít, není řešení mu dát do flašky šťávu nebo džus, tím si akorát zaděláte na zkažené zuby a odmítání čisté vody
- zařaďte více polévek a omáček
- jděte příkladem (když pijete, nabídněte dítěti vždy také)
- také není od věci ke každému jídlu dítěti nalít skleničku čisté vody, já se vždy na konci jídla Anež zeptám, jestli se nechce napít a ona se většinou napije
- Velkým trhákem pro pití jsou samozřejmě i brčka. Jsem jen pro, děti musejí dýchat nosem a tak je to pro ně vlastně takové pravidelné cvičení nosního dýchání. Jen si dejte opět pozor, jaká brčka užíváte… Zaprvé pokud pije dítě brčkem, sedí u toho! A proč? Kovové brčko může dítěti při pádu vyrazit zub, poškodit patro atd. A jaké brčko používáme my? Silikonové. Na co si dát ale pozor? Aby neplesnivělo, proto do něj pravidelně koukejte, myjte ho, vysušujte ho a zvolte světlou barvu
- Pokud dítěti neberete na výlety vlastní flaštičku, je to místo navíc, chápu, vezměte mu brčko a Vám lahev. Buď může pít z lahve s Vámi, to ale při jídle není moc fajn, pokud Vám vadí potápky:) nebo se prostě napije z Vaší lahve pomocí brčka…
Poznámka pod čarou
„Co si dáš k snídani, Anežko?“ „Jogurt, semínka, vločky a oříšky, mami, med, nemíchat!“
Takhle začínáme každé naše ráno. Ano, mohly bychom ho začínat rohlíkem s Nutellou, ale chci to pro mojí holčičku? Nechci.

A jak si po takovém dobrém jídle vyčistit zuby? Mrkněte na další článek na webu.
Jestliže Vás článek zaujal, koukněte na další a nepřehlédněte ani mé e-booky a možnost stát se součástí Členské sekce.