Jak naučit dítě na nočník?
Rad o tom, jak naučit dítě na nočník, najdete na internetu milion a dokonce zde najdete i placené kurzy se zaručenými radami.
Dám Vám jednu radu nad zlato… Nelamte si s tím tak úplně hlavu, nestresujte sebe ani své dítě. Některé maminky na dítě tlačí, aby již o 18 měsíců či dříve čůralo i kakalo na nočník. Nerozumím tomu. Je to sice pohodlnější, ale každé dítě má svůj vlastní čas. Nenechte se nutit ani okolím, ať si každý myslí, co chce. A na pochvalu od babiček i prababiček či kamarádek se při svém zdravém sebevědomí také můžete vykašlat.
Co se týče všeobecných rad, které nám doma při učení na nočník zabraly:

- Vaše dítě by mělo vědět, že Vy plenu nemáte a chodíte čůrat a kakat na záchod. Nezamykejte se před ním na záchodě, takhle to nezjistí
- Když na tom záchodě sedíte, řekněte mu, že Vy čůráte na záchod. A jestli bude chtít, může to někdy také zkusit. Nebo že mu pořídíte jeho vlastní záchod, který se jmenuje „nočník“ a ten si může dokonce v obchodu vybrat.
- Nočník pak dejte buď vedle záchodu, je tam klid, šero, pohoda a dělá to tam i máma a táta! .. a nebo na jiné klidné místo
- Až se ráno probudíte a pomazlíte, tak než dítěti vyměníte plenku, posaďte ho na nočník. To samé dělejte předtím, než se půjde dítě vykoupat a také než půjde spinkat. Popřípadě i vícekrát denně, ale ne zas moc často, ať mu to nezprotivíte.
- Dokud bude chtít dítě plenu na kakání, dávejte mu ji, předejdete tím problému zvaný „zácpa“ .
- Při každém vyčůrání do nočníku udělejte veliké divadlo:) – potlesk, hurá, plácněte si a řekněte: „Dobrá práce“.
- Nechte dítě doma chodit nahé. Ono se Vám zpočátku párkrát vyčůrá na podlahu, což snadno setřete, při každé takové situaci mu řekněte: „Super, že jsi se vyčůrala, mám z toho radost, příště to spolu zkusíme na nočník, ať to pak tady nemusíme utírat, jo?“ A povzbudivě se usmějte.
- Pokud si dítě trochu přičůrne kalhoty, nedělejte z toho vědu, vždyť to uschne.
- Učte se to především v létě: holčičky to mají o něco jednodušší – jen si dřepnou v šatičkách bez kalhotek. Na druhou stranu kluci zase můžou koukat, jak jim to hezky teče. 🙂
- Vyplatí se pořídit i panenku, které dáte napít a ona sama čůrá do nočníku. Dítě pak čůrá společně s panenkou a baví ho to.
A když už umí přes den chodit na nočník, jak se to dělá, aby nenosilo dítko plenu na noc?
- Děti, které již chodí na nočník/záchod, plenu zpravidla pak už odmítají.
- Já to udělala tak, že když Anežka přestala chtít plenu na noc, řekla jsem jí: „Anežko, až budou po sobě následovat 4 noci, kdy se nevyčůráš do pleny a kdy najdeme ráno plenku spolu suchou, další noc Ti plenku už nedám.“ A plácly jsme si na to. Chvilku to trvalo, než za sebou 4 noci zvládla. Ale když to tak bylo, dala jsem pod prostěradlo nepromokavý povlak a tu plenku jsem jí nedala. A ono to klaplo, úplně.
- Pokud máte vedle sebe 2 matrace, kupte nepromokavý povlak vcelku. Moč Vám může zatéct i mezi matrace, dítě většinou spí mezi rodiči přesně v oné nechráněné škvíře…
Jaký nočník pořídit?
- Osobně nepovažuji zrovna za velkou výhodu nočníky, které vždy dítěti zahrají po vyčůrání nějakou písničku. Dítě se u toho může tak akorát vyděsit.
- Co jsem ocenila, byl výběr nočníku s vyjímatelnou vložkou, který je opatřen protiskluzovým povrchem.
- Vložku vylijete i vymyjete mnohem snáze, než nahýbat celý nočník.
- A vzhledem k tomu, že mají malé děti tendenci vždy vše posunovat, tak s protiskluzovým nočníkem si nebudou hrát na vláček, který tlačí před sebou, protože to nepůjde
To je pár mých tipů. Přeju Vám mnoho úspěchů!
Více o zácpě, její příčině a opatřeních při ní si můžete přečíst také v mém ebooku.