Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je vhodné děti kojit do 2,5 let, je to dobré pro podporu imunity, prohlubuje to Váš vztah s dítětem a dodává to dítěti potřebné živiny. V e-booku „Novorozenec a péče o něj i o Vás“ najdete rady ohledně kojení a jeho podpoře.
Já sama jsem kojila Anežku 15 měsíců. Takže jsem skončila dříve. Proč? Byla jsem vyčerpaná, mentálně i fyzicky. Po roce přišel ten věk, kdy si to ke mně nakráčela, strhla mi triko a začala pít, v noci prso vyžadovala pořád, začala jsem k tomu cítit velkou nechuť a rozčilovalo mě to. Ač jsem se snažila, jak jsem chtěla, nešlo to potlačit. Ale jak přestat kojit? Všechny ty výhody, jsem si jasně uvědomovala. Bylo mi i líto, že už to vlastně nebude, že to je naposledy, co tento kontakt budeme spolu mít, měla jsem strach, jak to bude snášet a bolelo mě z toho u srdce. Ale pro mě už to byla překročená má vlastní vnitřní hranice a tak to nešlo jinak.
Co je velmi důležité, když chcete přestat kojit?
Rozhodněte se pro to SAMY! Buďte o tom naprosto přesvědčené, popřemýšlejte o výhodách a nevýhodách, stůjte si pevně za svým rozhodnutím. Dítě musí cítit, že to chcete, že je to pro Vás důležité, že nejste na pochybách a že ho v této velmi těžké chvilce podpoříte.
Poproste o pomoc partnera. Na vše je lepší být ve dvou, vysvětlete mu, jak je to pro Vás těžké rozhodnutí a že potřebujete, aby Vás podpořil a stál pevně za Vámi.

Než začnete přestávat s kojením, zkuste dítěti opakovaně nabídnout umělou mléčnou formuli, třeba si zvykne a budete mít vhodnou alternativu místo kojení, která je navíc dobrým zdrojem vápníku a minerálů. I když Vám dítě lahev s umělým mlékem nevezme a jí už běžně příkrmy, není to překážka přestat kojit!
Pijte 2 – 3x denně mátový a šalvějový čaj.
Šalvějový čaj
- 1 polévkové lžíce + 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut louhovat, sceďte
Mátový čaj z máty peprné
- 1 čajová lžička + 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut louhovat, sceďte
Zkuste nosit co nejpevnější podprsenku, aby se Vám prsa tolik nenalévala. Přikládejte si studené obklady a v případě, že cítíte, že Vám mléko zatvrdává, zkuste z daného místa mléko odstříkat (viz e-book Novorozenec a péče o něj i o Vás). Není vhodné prsa odstříkávat až moc, abyste nepodporovaly tvorbu mléka, na druhou stranu je velmi důležité zatvrdlé místo odstříkat, aby se Vám nevytvořil zánět.
A teď k samotnému ukončení kojení
Dítěti o tom řekněte. Sdělte mu svoje důvody, a že chápete, že to bude pro něj těžké. Že se na Vás může i zlobit, že jste tu pro něj. A pak začněte postupně přestávat. Nejdříve zkuste prodlužovat intervaly mezi kojením. Místo kojení nabídněte pusu, objetí, svačinu, flaštičku…
Nejdříve vynecháte kojení na svačiny, pak zkuste zvládnout vynechat kojení na odpolední spánek. Je možné, že prostě přestane odpoledne spát, vraťte se ke kočárku, k nosítku, hlaďte ho, čtěte mu, zpívejte… Pak vynechte kojení po probuzení. Ano, budete vstávat dřív, už ho neukojíte k delšímu spánku. Dítě bude více unavené a kojení vynechané přes den si nechá na noc, je to náročné, rozumím Vám.
A když tohle všechno zvládnete, čeká Vás přestat kojit na uspávání a v noci. Ten večer to opět s dítětem proberte, opět to sdělte manželovi. K posteli si připravte kapsičku, jogurt, lahev s pitím nebo co má dítě rádo. Prvních pár nocí bude mít hlad, a tak mu dejte cokoliv. Za těch pár nocí se mu snad zuby nezkazí a Vám to pomůže. Upřímně Vám řeknu, že já jsem si ta prsa prostě zalepila náplastí s polštářkem. A tak jsem ji k sobě mohla tisknout, ona měla těsný kontakt s prsy, která milovala a zároveň se nemohla napít. Plakala, ale utěšovala jsem ji a trvalo to „pouze“ dvě noci. Pak to pochopila.
Vztah se nám nijak nezměnil, milujeme se pořád stejně a já poté byla mnohem odpočatější a milejší, protože mi to nezasahovalo do mého vlastního prostoru.
Jedna rada na závěr. Když s kojením přestanete, nezačínejte zase! Děláte to těžší sobě i Vašemu dítěti.