Každá operace je pro dítě a jeho rodinu stresující situace. Dítě je v novém prostředí, je tam spousta cizích lidí, stále mu někdo narušuje osobní prostor a také cítí, že jsou máma a táta trochu nervózní, tak „to se asi bude dít něco velkého“.
Mým cílem není Vám vysvětlit průběh operace či výkonu lépe, než Vám to vysvětlí operatér či ošetřující lékař, ale chtěla bych Vám aspoň částečně nastínit, jak probíhají ty nejčastější zákroky a jak se na ně můžete zkusit z mého pohledu co nejlépé připravit a hlavně, jak probíhá příprava před či péče po operaci. Konečné slovo má samozřejmě ošetřující a operující lékař!
Informace jsem čerpala z práce na dětském oddělení v Karlových Varech a ze stáží, kde jsem měla možnost při operaci „koukat přes rameno“. Také jsem mrkla do informovaných souhlasů Karlovarské krajské nemocnice. Samozřejmě se může postup lišit, dufám ale, že hlavní myšlenka textu Vám trochu pomůže.
Plná znění informovaných souhlasů včetně možných komplikací naleznete zde, probrat by je s Vámi měl lékař, který operaci plánuje:
ORL: https://nemkv.cz/index.php/orl-usni-nosni-krcni#dokumenty
Chirurgie: https://nemkv.cz/index.php/chirurgicke-oddeleni#dokumenty
Denní režim dětského oddělení: https://nemkv.cz/images/dokumenty/denn%C3%AD_re%C5%BEimy/Doporu%C4%8Den%C3%BD_denn%C3%AD_re%C5%BEim_odd%C4%9Blen%C3%AD_Kojeneck%C3%A9_odd%C4%9Blen%C3%AD_odd%C4%9Blen%C3%AD_v%C4%9Bt%C5%A1%C3%ADch_d%C4%9Bt%C3%AD__JIP_v_platn%C3%A9_%C5%A1ablon%C4%9B-centr%C3%A1l.pdf
Předoperační vyšetření
Pokud potřebujete vyšetření před plánovanou operací, objednejte se k němu u svého praktického lékaře, prosím, včas.
- předoperační vyšetření nesmí být více než týden staré
- dle druhu operace zahrnuje laboratorní vyšetření, tedy odběr krve a moči
- praktický lékař dítě prohlídne dle jeho zvyklostí
- dítě by nemělo být 3 týdny před operací nemocné ani očkované
Hospitalizace s dítětem
Nárok na hospitalizaci s dítětem a tím pádem i postel a stravu (za poplatek) mají maminky/tatínkové u dětí do 6 let, pak už rodiče nemusí dostat lůžko a u dítěte můžou „pouze sedět“. Vše záleží na domluvě s místními sestřičkami. Pokud máte zájem o nadstandartní pokoj, zavolejte si dopředu. Sestřičky si to poznamenají, není ale nikde slíbeno, že pokoj doopravdy dostanete. Někdy se stane, že z kapacitních důvodů se musí využít nadstandartní pokoje jako běžné a tím pádem místo nemusíte dostat, i když jste si ho „zamluvili“.
Příjem na oddělení
Příjem dětí probíhá vždy den před operací a to během dopoledne, dostavte se dle doporučeného času. I tak se Vám může stát, že budete v čekárně čekat, často se přijímá hned několik dětí, do toho chodí neplánované příjmy od praktických lékařů či z jiných oddělení a do toho někdy zabloudí na ambulanci i nemocné dítě, jehož rodiče nejdou ke svému pediatrovi či zástupu, nemluvě o situacích, kdy Vám dítě přiveze na ambulanci rychlá záchranná služba. Buďte, prosím, na čekání připravení. Vím, že je to otrava, ale na ambulanci sedí většinou jen jeden lékař a ten se snaží, co mu síly stačí. Znám to z vlastní zkušenosti.
Co si máte vzít s sebou?
To byste se měli dozvědět od indikujícího lékaře operace.
Hlavně si nezapomeňte vzít papíry k operaci, předoperační vyšetření, kartičku pojištěnce. A dále léky, které Vy a Vaše dítě pravidelně užíváte.
Jinak nezapomeňte pohodlné oblečení, přezůvky, hygienické potřeby, ručník, knížku, oblíbenou hračku a plyšáka, nabíječku a třeba i něco dobrého na přilepšenou na den před operací. Po operaci se již řiďte jídelníčkem, který Vám předepíše lékař.

V čekárně
Do čekárny za Vámi přijde sestřička, dá Vám k přečtení různé dokumenty a zeptá se Vás na alergie dítěte a nálezy na kůži (poranění, vyrážku atd.).
Na co se Vás bude pan doktor ptát?
Proč je dítě přijato, k jakému jde zákroku a proč.
Dále na Vaše jméno a příjmení, rok narození, práci, onemocnění a léky. To samé bude chtít vědět i o otci dítěte. Také se vás zeptá na choroby Vašich rodičů. Také si připravte jména všech Vašich dětí, jejich roky narození a vážná onemocnění.
Následuje otázka na to, z kolikátého těhotenství je Vaše dítě, kolik bylo případných potratů, zda byl porod spontánní nebo vyvolaný, jestli šlo miminko porodními cestami záhlavím a zda nebyl nutný císařský řez. Kolik mimčo vážilo, měřilo, zda byly po porodu komplikace, jestli mělo žloutenku. Jestli dítě trpí na nějaké onemocnění, zda je často nemocné, bere léky, má alergie, jestli je očkované, zda mělo neštovice a v posledním roce klíště. Také jestli bylo dítě v posledním roce v zahraničí, jestli bydlíte v bytě či domě, máte nějaké zvíře a jestli v domácnosti kouříte. Jestli dítě kouří, pije alkohol či bere drogy. Dále v jaké je třídě či jestli ještě navštěvuje mateřskou školu.
Jaké vyšetření Vaše dítě v ordinaci čeká a jaké papírování čeká Vás?
Mezitím dítě sestřička změří, zváží a změří mu tlak.
Následně lékař dítě vyšetří. Vyšetření je běžné jako u Vaší paní doktorky. Zkráceně lze říci, že lékař koukne dítěti do pusy, poslechne srdce a plíce, sáhne na břicho a prohlédne kůži.

Poté Vám lékař vysvětlí, co se bude dít během hospitalizace, podepíšete s ním souhlas s hospitalizací, sestřička dá dítěti náramek se jménem a odvede vás na oddělení do vašeho pokojíčku. Tam za Vámi během dne dle možného času dorazí anesteziolog, který s Vámi probere předanestetické vyšetření, tedy s čím se dítě léčí a jak bude Vaše dítě uspávat. Na anesteziologa musí počkat i rodič, jenž není s dítětem hospitalizovaný.
Zbytek dne strávíte na pokoji nebo v herničce v režimu dětského oddělení.
Od půlnoci dítě nesmí jíst a od 6 hodin nesmí pít, pokud anesteziolog neurčí jinak.
Druhý den jde dítě k operaci. Přesný čas operace Vám nikdo nestanoví, nejmenší děti chodí zpravidla jako první, ale nikdo neví, jak bude předchozí operace probíhat, takže buďte, prosím, trpěliví. Vím, že je to náročné a stresující.
Odstranění nosní mandle = endoskopická adenotomie EAT
Průběh operace při klasické adenoektomii
2 sestřičky dítě odvezou na operační sál, tam anesteziolog dítě uspí (je vhodné dítě doma upozornit, že možná dostane na obličej dýchací masku, do které bude muset dýchat), píchne mu kanylu (pokud už ji nemá) a do průdušnice mu zavede dýchací rourku. Operatér dá do úst ústní rozvěrač, odtáhne měkké patro a za endoskopické kontroly odstraní nosní mandli kyretou. Zastaví krvácení kauterem. Poté anesteziolog dítě probudí a sestřičky ho odvezou zpět na oddělení. Ačkoliv to vypadá velmi rychle, vše trvá tak 1-2 hodiny.
Po příchodu na pokoj přijde ošetřující lékař, dítěti koukne do pusy, poslechne si ho a nechá ho v klidu odpočívat.
Po operaci nesmí dítě 2 hodiny nic nejíst ani nepít, potom mu po domluvě se sestřičkou můžete nabízet tekutiny po lžičkách. Následuje tekutá/kašovitá strava. Vše pouze od personálu, rozhodně dítěti „nepřilepšujte“.
Dítě je poté pravidelně kontrolováno sestřičkou, ošetřujícím lékařem a také ORL lékařem.
Jak dlouho trvá hospitalizace?
Většinou 3 dny – 1. den se přijímá, druhý den operuje, třetí den jde dítě domů. O propuštění dítěte rozhoduje jeho stav a ORL lékař.
Režim po operaci, který dodržujte 1 týden
- klid na lůžku, nechodit ven na sluníčko, nechodit do školy
- omezení fyzické aktivity, dítě by nemělo zaklánět a naklánět hlavu
- nekoupat se ve vaně, pouze sprchovat vlažnou vodou, nemýt si vlasy
- nečistit zuby pastou
- měkká, nedráždivá strava – nepodávat džusy, sycené nápoje, citrusy, kiwi, čokoládu oříšky, sušenky, řízky, suché potraviny, ne žvýkačky
V odstupu by mělo dítě provádět dechové cviky obsahující nádech nosem a výdech ústy – nafouknutí balonku, bublání brčkem do vody, pískání na píšťalku, hra na flétnu… Jde o nácvik správného dýchacího procesu, operace je totiž odstranění příčiny, tou ale správný dýchací vzorec dítě nezíská.
Poznámka pod čarou
Během noční služby mi dorazilo k hospitalizaci dítě, které bylo po odstranění nosní mandle. Po větším doptávání jsem zjistila, že šlo po 2 dnech do bazénu a tam jedlo kučecí nugetky.
Dítě se dostalo v tu noc na sál 3x, druhý den dospělo k transfuzi.
Dodržujte, prosím, doporučený režim, má to svůj důvod…
Odstranění krčních mandlí = tonsilektomie nebo zmenšení krčních mandlí = tonsilotomie
Průběh operace
2 sestřičky dítě odvezou na operační sál, tam anesteziolog dítě uspí (je vhodné dítě doma upozornit, že možná dostane na obličej dýchací masku, do které bude muset dýchat), píchne mu kanylu (pokud už ji nemá) a do průdušnice mu zavede dýchací rourku. Operatér dá do úst ústní rozvěrač, stlačí jazyk a krční mandle jsou z lůžka buď vyškrábnuty nebo jsou zmenšeny – dle rozsahu operace. Zastaví se krvácení kauterem. Poté anesteziolog dítě probudí a sestřičky ho odvezou zpět na oddělení. Ačkoliv to vypadá velmi rychle, vše trvá tak 1,5-2,5 hodiny.
Dítě se po výkonu hospitalizuje na jednotce intenzivní péče pro lepší možnost monitorování.
Po příchodu na pokoj přijde ošetřující lékař, dítěti koukne do pusy, poslechne si ho a nechá ho v klidu odpočívat.
Po operaci nesmí dítě 2 hodiny nic nejíst ani nepít, potom mu po domluvě se sestřičkou můžete nabízet tekutiny po lžičkách. Následuje tekutá/kašovitá strava. Vše pouze od personálu, rozhodně dítěti „nepřilepšujte“.
Dítě je poté pravidelně kontrolováno sestřičkou, ošetřujícím lékařem a také ORL lékařem.
Jak dlouho trvá hospitalizace?
Většinou 5-7 dnů. O propuštění dítěte rozhoduje jeho stav a ORL lékař.
Režim po operaci, který dodržujte 3 týdny
- klid na lůžku, nechodit ven na sluníčko, nechodit do školy
- omezení fyzické aktivity, dítě by nemělo zaklánět a naklánět hlavu
- nekoupat se ve vaně, pouze sprchovat vlažnou vodou, nemýt si vlasy
- nečistit zuby pastou
- měkká, nedráždivá strava – nepodávat džusy, sycené nápoje, citrusy, kiwi, čokoládu oříšky, sušenky, řízky, suché potraviny, ne žvýkačky
Plastika ušních boltců = otoplastika
Růst boltců je ukončen přibližně v 5 letech dítěte, proto se zpravidla korekce „odstátých oušek“ provádí od 6 let dál, do 10let tento zákrok hradí pojišťovna. (Raději se ale informujte u své pojišťovny, toto se může pravidelně měnit).
Průběh operace
2 sestřičky dítě odvezou na operační sál, tam anesteziolog dítě uspí (je vhodné dítě doma upozornit, že možná dostane na obličej dýchací masku, do které bude muset dýchat), píchne mu kanylu (pokud už ji nemá) a do průdušnice mu zavede dýchací rourku. Následně se desinfikuje operační pole (okolí uší) a zarouškuje se okolí rány, aby nikde nemohly být bakterie, které by mohly infikovat ránu. Operatér odstraní části chrupavky za uchem. Zastaví se krvácení kauterem. Stehy dá za uchem a na boltec pro jeho upevnění, poté naloží kompresivní obvaz pro zmenšení krvácení a stabilizaci postavení. Poté anesteziolog dítě probudí a sestřičky ho odvezou zpět na oddělení. Vše trvá tak 1,5-2,5 hodiny.
Po příchodu na pokoj přijde ošetřující lékař, dítě poslechne, koukne, zda neprotéká obvaz a nechá ho v klidu odpočívat.
Po operaci nesmí dítě 2 hodiny nic nejíst ani nepít, potom mu po domluvě se sestřičkou můžete nabízet tekutiny po lžičkách. Následuje šetřící strava. Vše pouze od personálu, rozhodně dítěti „nepřilepšujte“.
Dítě je poté pravidelně kontrolováno sestřičkou, ošetřujícím lékařem a také ORL lékařem.
Jak dlouho trvá hospitalizace?
Většinou 4 dny. První den se dítě přijme, druhý den se provede operace, 4. den se provede převaz. O propuštění dítěte rozhoduje jeho stav a ORL lékař.

Režim po operaci, který dodržujte 3 týdny
- klid na lůžku, nechodit do školy
- omezení fyzické aktivity
- nekoupat se ve vaně, pouze sprchovat vlažnou vodou, nemýt si vlasy
- pokud lékař neurčí jinak, dítě dochází obden na převaz
- kompresivní obvaz je ponechán cca 14 dnů
- 3 měsíce dítě nosí čelenku na spaní
Operace kýly
Průběh operace
2 sestřičky dítě odvezou na operační sál, tam anesteziolog dítě uspí (je vhodné dítě doma upozornit, že možná dostane na obličej dýchací masku, do které bude muset dýchat), píchne mu kanylu (pokud už ji nemá) a do průdušnice mu zavede dýchací rourku. Následně se desinfikuje operační pole a zarouškuje se okolí rány. Operatér provede kožní řez, kýlu uvolní, podle velikosti ji zanoří či snese (odstraní), defekt zašije. Krvácení zastaví kauterem. Zašije kůži. Poté anesteziolog dítě probudí a sestřičky ho odvezou zpět na oddělení. Vše trvá tak 1,5-2,5 hodiny.
Po příchodu na pokoj přijde ošetřující lékař, dítě poslechne, koukne, zda neprotéká obvaz a nechá ho v klidu odpočívat.
Po operaci nesmí dítě 2 hodiny nic nejíst ani nepít, potom mu po domluvě se sestřičkou můžete nabízet tekutiny po lžičkách. Následuje šetřící strava. Vše pouze od personálu, rozhodně dítěti „nepřilepšujte“.
Dítě je poté pravidelně kontrolováno sestřičkou a ošetřujícím lékařem.
Jak dlouho trvá hospitalizace?
Většinou 3 dny – 1. den se přijímá, druhý den operuje, třetí den jde dítě domů. O propuštění dítěte rozhoduje jeho stav a chirurg.
Režim po operaci
- pár dnů šetřící strava – nenadýmavá (nedávat luštěniny, květák, brokolici…), ne zbytečně mastná
- nekoupat se, ránu pouze sprchovat
- 6 – 8 týdnů necvičit
- stehy vyndá chirurg za 8 až 14 dnů – podle stavu
Operace zúžené předkožky penisu
Průběh operace
2 sestřičky dítě odvezou na operační sál, tam anesteziolog dítě uspí (je vhodné dítě doma upozornit, že možná dostane na obličej dýchací masku, do které bude muset dýchat), píchne mu kanylu (pokud už ji nemá) a do průdušnice mu zavede dýchací rourku. Následně se desinfikuje operační pole a zarouškuje se okolí rány. Operatér provede snesení (odstranění) zúžené předkožky, defekt zašije. Krvácení zastaví kauterem. Poté anesteziolog dítě probudí a sestřičky ho odvezou zpět na oddělení. Vše trvá tak 1-1,5 hodiny.
Po příchodu na pokoj přijde ošetřující lékař, dítě poslechne, koukne, zda neprotéká obvaz a nechá ho v klidu odpočívat.
Po operaci nesmí dítě 2 hodiny nic nejíst ani nepít, potom mu po domluvě se sestřičkou můžete nabízet tekutiny po lžičkách. Následuje šetřící strava. Vše pouze od personálu, rozhodně dítěti „nepřilepšujte“.
Dítě je poté pravidelně kontrolováno sestřičkou a ošetřujícím lékařem.
Sestřička provede druhý den ráno převaz, penis vykoupe v odvaru z heřmánku, tak jak to budete dělat doma.
Jak dlouho trvá hospitalizace?
Většinou 3 dny – 1. den se přijímá, druhý den operuje, třetí den jde dítě domů. O propuštění dítěte rozhoduje jeho stav a chirurg.
Režim po operaci
- pár dnů šetřící strava – nenadýmavá (nedávat luštěniny, květák, brokolici…), ne zbytečně mastná
- nekoupat se, pouze se sprchovat
- týden necvičit
- koupele penisu v heřmánku 3x denně, dle doporučení chirurga můžete mazat Framykoin mastí
- stehy vyndá chirurg za 7- 10 dnů – podle stavu
Vybrala jsem operace nejčastější, které se u nás na oddělení prováděly. Průběh se samozřejmě může lišit podle toho, jaký nález při operaci lékař najde a zda se nevyskytnou komplikace. Doporučení zde napsané, je všeobecné, přednost dávejte samozřejmě tomu, co Vám řekne ošetřující lékař.
Držím Vám a Vašemu drobečkovi palce, ať vše proběhne hladce!