Odborné články

Pronatio dolorosa aneb nedělejte letadélko :)

Kdo by si z dětství nepamatoval letadélko, houpání za ruce, tzv. andělíčka nebo by neměl fotky, kdy ho rodiče vodili za ruce po pokoji? Asi málokdo.

Vzpomínky jsou to jistě krásné, ale … proč o tom píšu?

Protože právě při těchto radostných chvilkách se může stát, že dojde k úrazu zvanému pronatio dolorosa. Ne, nehraju si tu zrovna na Hermionu 🙂 Je to označení pro úraz, kdy dojde k tomu, že vlivem tahu za ruku dojde k subluxaci (neboli vychýlení) hlavičky vřetenní kosti s uskřinutím ligamentum anulare (vazu podchycující krček vřetenní kosti). Tato vřetení kost je jednou ze 2 kostí tvořící předloktí.

pronatio dolorosa

Kdy se to může nejčastěji stát?

  • No právě při hře na letadélko.
  • Když dítě spadne a Vy mu pomáháte vstát ze sedu prudkým škubnutím za horní končetinu.
  • Nebo když dítě vedete za ruku a ono začne padat či se rychle rozeběhne a Vy tou ručkou rychle škubnete.

Kdy pronatio dolorosa vzniká?

Věkové rozmezí je přibližně mezi 6 měsíci a 7 lety věku dítěte. Nejčastěji však vzniká u malých dětí kolem 3. roku dítěte.

Proč nevzniká ve starším věku?

Protože růstem dítěte dojde ke změnám anatomických poměrů na předloktí

Jak pronatio dolorosa poznáte?

Loket je nepohyblivý. Dítě si horní končetinu drží a chráníodmítá ji používat, v oblasti vnitřní strany lokte může být jemný otok a bolest na dotek

A co s tím?

Dítě naložte do auta a jeďte na chirurgii. Tam dítěti na ambulanci provedou takzvanou zavřenou repozici. To znamená, že lékař vezme dítě za ruku, prohmatá mu ji kolem lokte a šikovným tahem za předloktí vaz dítěti opětovně vrátí na původní místo, tedy krček kosti vřetenní. Dle vlastního uvážení poté provede či neprovede následný RTG snímku a provede či neprovede fixaci

Je vyšetření bolestivé?

Bolestivá je sama situace, kdy je kost vřetenní vysvlečena ze svého vazu. Vyšetření není nic příjemného, ale provedená repozice je 100% úleva jak blesk z čistého nebe, věřte mi. 🙂

Závěrem bych jen chtěla napsat, že i když může být situace znepokojující, většina dětí se po ošetření vrátí k běžným aktivitám bez problémů.

Nezapomeňte, že bezpečí dětí je vždy na prvním místě. Snažte se tedy při společné hře být opatrní a jemní, a pokud máte jakékoliv obavy, poraďte se s odborníkem.

Moc doufám, že se Vám tato situace nestane, ale kdyby přece, víte, kde najdete vysvětlení toho, co se děje a kam jet. A o Tourniqet syndromu jste už četli?

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *