Články, Respektující přístup

Pšt, maminka mluví!

„Pšt, maminka mluví!“ Jak často tuhle větu použijete, když si povídáte s kamarádkou nebo s tatínkem a Vaše dítě Vám do toho něco povídá?

Osobně tuto větu moc neříkám. A víte proč?

Protože většina maminek mluví opravdu hodně, když jsou venku s kamarádkami nebo když tatínkové přijdou domů z práce. Mají si toho hodně co říct, a do jaké pauzy se má dítě zrovna trefit? A proč by mělo mít pocit, že to, co říká, najednou není vůbec důležité to, co říká?

Pšt, maminka mluví

Neříkám, že to není náročné.

Jakmile se dítě naučí mluvit, mluvilo by naprosto pořád a na veškeré své poznámky potřebuje odpověď. Člověk si potřebuje někdy popovídat a dokončování věty na 5x ho stojí spoustu energie.

Tak jak to tedy udělat, aby to bylo příjemné pro všechny?

Já to dělám tak, že když říkám nějakou větu a Anežka mi do toho začne povídat, dokončím ji. A pak se jí zeptám, co říkala. Snažím se jí věnovat a vyřešit to s ní, i když třeba zrovna něco probíráme s kamarádkou. Někomu by to možná přišlo neslušné, že mi dítě přerušuje rozhovor, ale já to vnímám jinak. Je pro mě důležité, aby věděla, že její slova jsou pro mě cenná. A věřím, že časem se naučí chvíli počkat.

To už teď trénujeme na tom, když někomu cizímu potřebuji zavolat. Vysvětlím jí, že teď bude maminka chvíli mluvit do telefonu, a že na to potřebuje čas a hlavně klid. Na druhou stranu když jdu zavolat někomu z rodiny, jsme domluvené, že i ona pak něco danému člověku řekne a bude s ním chvíli mluvit. Začíná to již chápat to a respektovat to.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *