Články, Odborné články

Tourniqet syndrom

Moc dobře si pamatuji den, kdy při ranním hlášení na dětském oddělení kolega zmínil, že přijal kojence s diagnózou Tourniquet syndrom. Tehdy jsem vůbec netušila, o co jde, a myslela jsem si, že je to něco vzácného. Časem, díky nabytým zkušenostem a především osobní zkušenosti s naší Anežkou ve 3 měsících, jsem však zjistila, že to není až tak neobvyklé.

Tourniqet syndrom – co to je?

I když název zní složitě, jde vlastně o to, že se dítěti zamotá vlas kolem prstíku. To může nastat třeba při koupání. Mimčo koupete, ve vodě plave jeho či Váš vlas, zamotá se kolem jeho prstíku na nožičce. A pokud máte štěstí, všimnete si toho. Vlas se vlivem toho, jak je flexibilní, zařízne do kůže, pevně se utáhne a prstík se přestane prokrvovat.

Znám to z vlastní zkušenosti. Když jsem při koupání zjistila, že se něco děje s prstíkem naší Anežky, byla jsem na chvíli vyděšená.. Ale rychle jsem si uvědomila, jak důležité je jednat s klidem. Okamžitě jsem ji vyndala z vany, vzala nůžky na nehty, místo vydesinfikovala a opatrně přestřihla zařezávající se vlas. Prstík už byl trochu zarudlý a v místě, kde se vlas zařízl, byla drobná rýha. Naštěstí se vše rychle zahojilo…

Problém může nastat, pokud si toho nevšimnete. Pokud dítě oblečete do ponožek nebo dupaček a necháte ho spát, vlas se může vysušit a začít se svrašťovat, což může zhoršit prokrvení prstíku a vést k dalším problémům.

Při koupání si dejte pozor na všechny vlasy nebo drobné nitky ve vodě. Pokud se přece jen nějaký vlas kolem prstíku zamotá, nebojte se. Stačí jemně zkontrolovat prstík a v případě potřeby vlas opatrně přestřihnout. Tento problém se může objevit nejen na prstech nohou, ale i na rukou, nebo dokonce na penisu nebo pyskách. Nejčastěji se tento syndrom vyskytuje u dětí do půl roku věku.

Pokud se vám podaří vlas přestřihnout, nechte dítě bez ponožky. A pravidelně kontrolujte prstík, aby byl normálně růžový a aby se opravdu žádný vlas neuchytil. Pokud si nejste jisti nebo se vám přestřižení nedaří, neváhejte zavolat do nemocnice na chirurgii a co nejdříve tam vyrazte. Čas hraje v těchto případech velkou roli.

Tourniqet syndrom

Co bych Vám tedy ráda poradila závěrem?

Když mimčo koupete, koukněte, zda ve vodě nejsou vlasy a hned je vytahujte. Než miminko oblékáte, zkontrolujte mu prstíky, je to drobnost, která Vám ušetří spoustu starostí.

Pokud Vás zajímá více informací o koupání dětí a nejen o něm, stáhněte si zdarma můj e-book Novorozenec a péče o něj i o Vás.

Jestliže Vás článek zaujal, koukněte na další a nepřehlédněte ani mé e-booky a možnost stát se součástí Členské sekce.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *